2022 AWU National Conference

The highest deliberative body of the Australian Workers' Union is vested in the National Conference. The 2022 AWU National Conference is taking place from 1 - 3 August in Sydney NSW. Join event

About

he highest deliberative body of the Australian Workers' Union is vested in the National Conference. The 2022 AWU National Conference is taking place from 1 - 3 August in Sydney NSW.

4
Days
118
Speakers
8
Sponsors
87
Sessions
Click and accept multimedia cookies to show the video
https://eventee.co/player/?url=https://www.youtube.com/watch?v=WBSi1veUejY

2022 AWU National Conference

Sponsors

Platinum

Gold

Bronze

Speakers

Dan Walton
Dan Walton
National Secretary The Australian Workers' Union
Marina Chambers
Marina Chambers
National President The Australian Workers' Union
Stephen Crawford
Stephen Crawford
Acting Assistant National Secretary The Australian Workers' Union
Tony Callinan
Tony Callinan
NSW Branch Secretary The Australian Workers' Union
Ben Davis
Ben Davis
Victorian Branch Secretary The Australian Workers' Union
Steve Baker
Steve Baker
Queensland Branch Secretary The Australian Workers' Union
Peter Lamps
Peter Lamps
South Australian Branch Secretary The Australian Workers' Union
Brad Gandy
Brad Gandy
West Australian Branch Secretary The Australian Workers' Union
Wayne Swan
Wayne Swan
National President Australian Labor Party
Stacey Schinnerl
Stacey Schinnerl
Southern District Secretary - QLD Branch The Australian Workers' Union
Paul Schroder
Paul Schroder
CEO AustralianSuper
The Hon Peter Malinauskas MP
The Hon Peter Malinauskas MP
Premier of South Australia Government of South Australia
Vasyl Myroshnychenko
Vasyl Myroshnychenko
Ambassador of Ukraine to Australia Ukrainian Embassy
Marie Nilsson
Marie Nilsson
President IF METALL
Elsa Underhill
Elsa Underhill
Visitor Deakin University
Nick Dyrenfurth
Nick Dyrenfurth
Executive Director John Curtin Research Centre
Jonathan Walsh
Jonathan Walsh
Principal Lawyer Maurice Blackburn Lawyers
Kate Cole OAM
Kate Cole OAM
President Australian Institute of Occupational Hygienists
Sally McManus
Sally McManus
Secretary Australian Council of Trade Unions
Kamal Farouque
Kamal Farouque
Principal Lawyer Maurice Blackburn
Tony Maher
Tony Maher
General President Mining and Energy Union National Office
Michael Kaine
Michael Kaine
National Secretary Transport Workers' Union
Kemal Ozkan
Kemal Ozkan
Assistant General Secretary IndustriALL Global Union
Dr Michael Fullilove AM
Dr Michael Fullilove AM
Executive Director Lowy Institute
Medha Majumdar
Medha Majumdar
2020-2021 Julia Gillard Next Generation Internship recipient Emily's List
Justin Arter
Justin Arter
CEO CBUS
Shane Roulstone
Shane Roulstone
National Organising Director The Australian Workers' Union
Zach Duncalfe
Zach Duncalfe
National Legal Officer The Australian Workers' Union
Ed Cavanough
Ed Cavanough
Director of Policy McKell Institute
Roy Rickhuss CBE
Roy Rickhuss CBE
General Secretary Community Union
Jonathan Cook
Jonathan Cook
National Growth & Campaigns Organiser The Australian Workers' Union
Kade Wakefield
Kade Wakefield
National Projects Manager The Australian Workers' Union
Lieta Sauiluma-Duggan
Lieta Sauiluma-Duggan
National Campaign Organiser The Australian Workers' Union
Bernie Smith
Bernie Smith
NSW Branch Secretary-Treasurer Shop, Distributive & Allied Employees' Association (SDA)
Chris Donovan
Chris Donovan
National WHS Director The Australian Workers' Union
Jens Goennemann
Jens Goennemann
Managing Director Advanced Manufacturing Growth Centre
Pamela Anderson
Pamela Anderson
CEO EMILYs List Australia
Fernanda Havea
Fernanda Havea
AustralianSuper
Mark Raguse
Mark Raguse
Executive Officer The Australian Workers' Union
Hugh Evers
Hugh Evers
Executive DIrector Chifley Financial Services
Nigel Groome
Nigel Groome
Executive Director Chifley Financial Services
Paul Farrow
Paul Farrow
National Vice President The Australian Workers' Union
Mark Fagan
Mark Fagan
Chief of Staff The Australian Workers' Union
Jimmy Mastrandonakis
Jimmy Mastrandonakis
Victorian Branch Assistant Secretary The Australian Workers' Union
Nigel Gould
Nigel Gould
Delegate/peer supporter/Riotino Iron ore W.A Western Mine Workers Alliance
Debra Lawrance
Debra Lawrance
Australian Actor
Taylor Rundell
Taylor Rundell
National Economist The Australian Workers' Union
Alana Drayton
Alana Drayton
National Digital Marketing Manager The Australian Workers' Union
Miranda Jamieson
Miranda Jamieson
Campaign and Education Officer The Australian Workers' Union
Paul Delaney
Paul Delaney
NSW Assistant Branch Secretary The Australian Workers' Union
Chris Hughes
Chris Hughes
National Trainer The Australian Workers' Union
Mark Cain
Mark Cain
CEO Australian Steel Institute

Agenda

Stages
King Room #2

9:00 AM

10:00 AM

11:00 AM

12:00 PM

1:00 PM

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

Registrations Open

9:00 AM - 5:00 PM
Charlie Ackerman Charlie Ackerman

CBUS PRESENTS: AWU WELCOME COCKTAILS

5:00 PM - 7:00 PM
Pyrmont Rooms #1 (Level 1)

9:00 AM

10:00 AM

11:00 AM

12:00 PM

1:00 PM

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

Industry Workshops: Steel

11:00 AM - 1:00 PM
Stephen Crawford Stephen Crawford

Occupancy : 4 / 40

Lunch Break

1:00 PM - 2:00 PM

Industry Workshops: Aluminium

2:00 PM - 4:00 PM
Stephen Crawford
Rebecca Donovan
Dan McCaig
 Selwyn Jones

Occupancy : 12 / 40

CBUS PRESENTS: AWU WELCOME COCKTAILS

5:00 PM - 7:00 PM
Pyrmont Rooms #2 (Level 1)

9:00 AM

10:00 AM

11:00 AM

12:00 PM

1:00 PM

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

Industry Workshops: Aviation

11:00 AM - 1:00 PM
Mark Fagan Mark Fagan

Occupancy : 5 / 40

Lunch Break

1:00 PM - 2:00 PM

Industry Workshops: Glass

2:00 PM - 4:00 PM
Mark Fagan Mark Fagan

Occupancy : 0 / 40

CBUS PRESENTS: AWU WELCOME COCKTAILS

5:00 PM - 7:00 PM
Pyrmont Rooms #3 (Level 1)

9:00 AM

10:00 AM

11:00 AM

12:00 PM

1:00 PM

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

Industry Workshops: Agriculture

11:00 AM - 1:00 PM
Shane Roulstone
Lieta Sauiluma-Duggan
Kaiolo Sefo

Occupancy : 8 / 40

Lunch Break

1:00 PM - 2:00 PM

Industry Workshops: Mining

2:00 PM - 4:00 PM
Shane Roulstone
Nigel Gould
Jonathan Walsh
Andy Cooper
Rebecca Fiorenza

Occupancy : 16 / 40

CBUS PRESENTS: AWU WELCOME COCKTAILS

5:00 PM - 7:00 PM
Pyrmont Rooms #4 (Level 1)

9:00 AM

10:00 AM

11:00 AM

12:00 PM

1:00 PM

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

Industry Workshops: Oil & Gas

11:00 AM - 1:00 PM
Zach Duncalfe Zach Duncalfe

Occupancy : 6 / 40

Lunch Break

1:00 PM - 2:00 PM

Industry Workshops: Construction

2:00 PM - 4:00 PM
Chris Donovan
Kamal Farouque
Stacey Schinnerl
Ronnie Hayden
Hugh Evers
Nigel Groome
Sean Burke
Andy Duffy

Occupancy : 7 / 40

CBUS PRESENTS: AWU WELCOME COCKTAILS

5:00 PM - 7:00 PM
Pyrmont Rooms #5 (Level 1)

9:00 AM

10:00 AM

11:00 AM

12:00 PM

1:00 PM

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

Industry Workshop: General Manufacturing

11:00 AM - 1:00 PM
Kade Wakefield
Taylor Rundell

Occupancy : 13 / 40

Lunch Break

1:00 PM - 2:00 PM

Industry Workshops: Public Sector

2:00 PM - 4:00 PM
Miranda Jamieson
Andrew Hacking
Jeff Pratt
Patrick Wood
Teigen Liu
Graham Campbell
Chris Hughes

Occupancy : 10 / 40

CBUS PRESENTS: AWU WELCOME COCKTAILS

5:00 PM - 7:00 PM

Contact information