About

STEMbiosis is a mutually beneficial partnership between CDU, PTANT, STANT, MTANT, STEAM TANT and GHTANT, and a conglomeration of other agencies, to inspire teachers with tools to take back into the classroom.


  • An action-packed day of inquiry with a focus on F-10 curriculum & pedagogy
  • Ideal for pre service, early career & experienced teachers
  • ACARA workshops unpacking Australian Curriculum V9
  • Learn & share new ideas, experiences, plans, successes & failures!
1
Day
16
Speakers
28
Sessions

Speakers

Lachlan Hallett
Lachlan Hallett
Trish Pearson
Trish Pearson
Briony Watson
Briony Watson
Richard Carter
Richard Carter
D'Elise Keitaanpaa
D'Elise Keitaanpaa
Guy Glover
Guy Glover
Deb Hyder
Deb Hyder
Simon Collier
Simon Collier
The Questacon team
The Questacon team
Inspired NT
Inspired NT
Khyiah Angel
Khyiah Angel
Corey Tutt
Corey Tutt
Sue Carter
Sue Carter
Lucy Sparkman
Lucy Sparkman
Lucy Spackman
Lucy Spackman
Jett Coletti
Jett Coletti

Program

Stages
Mal Nairn Auditorium

7:30 AM

8:30 AM

9:30 AM

10:30 AM

11:30 AM

12:30 PM

1:30 PM

2:30 PM

3:30 PM

4:30 PM

5:30 PM

Registration

8:00 AM - 8:30 AM

Welcome to Country

8:30 AM - 8:45 AM

Opening

8:45 AM - 9:00 AM

Keynote address

9:00 AM - 9:30 AM

Session 1.3: Deadly Science (Repeated sessions 1, 2 and 3)

9:30 AM - 10:30 AM
Corey Tutt Corey Tutt

Occupancy : 8 / 20

Morning tea

10:30 AM - 11:00 AM

Session 2.3: Deadly Science

11:00 AM - 12:00 PM

Occupancy : 11 / 20

Lunch

12:00 PM - 1:00 PM

Session 3.3: Deadly Science

2:30 PM - 3:30 PM

Occupancy : 6 / 20

Session 3.4: Microsoft Educators

3:30 PM - 4:30 PM
Trish Pearson
D'Elise Keitaanpaa

Occupancy : 5 / 25

Wrap up & networking

4:30 PM - 5:30 PM
6.1.9

7:30 AM

8:30 AM

9:30 AM

10:30 AM

11:30 AM

12:30 PM

1:30 PM

2:30 PM

3:30 PM

4:30 PM

5:30 PM

Registration

8:00 AM - 8:30 AM

Session 1.2: ACARA - Welcome to the Australian Curriculum, Science: Version 9.0 (F-6)

9:30 AM - 10:30 AM
Simon Collier Simon Collier

Occupancy : 6 / 20

Morning tea

10:30 AM - 11:00 AM

Session 2.2: CoRE - Gamifying Earth Science Learning

11:00 AM - 12:00 PM
Lucy Spackman
Jett Coletti

Occupancy : 2 / 20

Lunch

12:00 PM - 1:00 PM

Session 3.2: Escape Rooms

2:30 PM - 3:30 PM
Khyiah Angel Khyiah Angel

Occupancy : 16 / 20

Session 4.2: ACARA - Australian Curriculum, Version 9.0: Detailed changes and key connections (F-10)

3:30 PM - 4:30 PM

Occupancy : 4 / 20

Red 6.1.10

7:30 AM

8:30 AM

9:30 AM

10:30 AM

11:30 AM

12:30 PM

1:30 PM

2:30 PM

3:30 PM

4:30 PM

5:30 PM

Registration

8:00 AM - 8:30 AM

Session 1.6: Grok Academy

9:30 AM - 10:30 AM
Sue Carter Sue Carter

Occupancy : 0 / 20

Morning tea

10:30 AM - 11:00 AM

Session 2.6: Trish and Briony Bees Creek STEAM Journey

11:00 AM - 12:00 PM
Trish Pearson
Briony Watson

Occupancy : 5 / 20

Lunch

12:00 PM - 1:00 PM

Session 3.6: VR Create (repeated Session 4)

2:30 PM - 3:30 PM

Occupancy : 1 / 20

Session 4.6: VR CREATE (repeat of session 3)

3:30 PM - 4:30 PM

Occupancy : 9 / 20

Red 6.1.4

7:30 AM

8:30 AM

9:30 AM

10:30 AM

11:30 AM

12:30 PM

1:30 PM

2:30 PM

3:30 PM

4:30 PM

5:30 PM

Registration

8:00 AM - 8:30 AM

Session 1.1: Questacon: Meaningfully developing STEM within the school community

9:30 AM - 10:30 AM
The Questacon team The Questacon team

Occupancy : 9 / 30

Morning tea

10:30 AM - 11:00 AM

Session 2.1: Questacon - Offering 2: Creativity & Thinking processes in Design Technology (Repeated in session4))

11:00 AM - 12:00 PM
The Questacon team The Questacon team

Occupancy : 7 / 30

Lunch

12:00 PM - 1:00 PM

Questacon Challenge

1:00 PM - 2:30 PM

Session 3.4: Design Thinking

2:30 PM - 3:30 PM
Richard Carter Richard Carter

Occupancy : 4 / 20

Session 4.1: Questacon - Creativity & Thinking processes in Design Technology (Repeat of session 2)

3:30 PM - 4:30 PM
The Questacon team The Questacon team

Occupancy : 6 / 30

Red 6.1.2

7:30 AM

8:30 AM

9:30 AM

10:30 AM

11:30 AM

12:30 PM

1:30 PM

2:30 PM

3:30 PM

4:30 PM

5:30 PM

Registration

8:00 AM - 8:30 AM

Morning tea

10:30 AM - 11:00 AM

Session 2.5: Amazing Miss Deb (repeated session 3)

11:00 AM - 12:00 PM
Deb Hyder Deb Hyder

Occupancy : 2 / 25

Lunch

12:00 PM - 1:00 PM

Session 3.5: Amazing Miss Deb (repeat of session 2)

2:30 PM - 3:30 PM
Deb Hyder Deb Hyder

Occupancy : 1 / 25

Session 4.5: Solar Cars

3:30 PM - 4:30 PM
Guy Glover Guy Glover

Occupancy : 3 / 20

Red 6.1.15

7:30 AM

8:30 AM

9:30 AM

10:30 AM

11:30 AM

12:30 PM

1:30 PM

2:30 PM

3:30 PM

4:30 PM

5:30 PM

Registration

8:00 AM - 8:30 AM

Session 1.4: Earth Science Earth Science PD for T to 6

9:30 AM - 10:30 AM
Lachlan Hallett Lachlan Hallett

Occupancy : 9 / 30

Morning tea

10:30 AM - 11:00 AM

Session 2.4: Tinkercad

11:00 AM - 12:00 PM
Richard Carter Richard Carter

Occupancy : 5 / 30

Lunch

12:00 PM - 1:00 PM

Session 3.1: Earth Science A short (geological) history of nearly everything

2:30 PM - 3:30 PM
Lachlan Hallett Lachlan Hallett

Occupancy : 7 / 30

Session 4.4: Speed Dating with Inspired NT

3:30 PM - 4:30 PM
Inspired NT Inspired NT

Occupancy : 3 / 30

Contact information